Laparoskopik Gastrik Bypass Ameliyatı

fat-women-using-two-hands-hold-excess-fat-area-her-waist

Gastrik bypass ameliyatları obezite cerrahisi alanında uygulanan en eski ameliyatlardan birisidir. Ancak etkinliği nedeniyle halen en sık uygulanan ikinci bariatrik ameliyat yöntemidir. Daha önceleri en çok yapılan obezite ameliyat idi. Ancak sleeve gastrektominin etkinliği, uygulama kolaylığı ve yüz güldürücü sonuçları nedeniyle tüp mide ameliyatı daha sık yapılmaya başlanmıştır. Ancak halen ikinci sıklıkta bypass ameliyatları uygulanmaktadır. Gastrik bypass ameliyatları özellikle diyabetli kişilerde kan şekeri regülasyonu noktasında daha etkilidir. Ayrıca revizyonel cerrahilerde en sık uygulanan yöntemdir.

En sık uygulanan mide bypassı ameliyatları klasik Roux-n Y gastrik bypass ve tek anastomozlu gastrik bypass (OAGB) olan mini gastrik bypass ameliyatlarıdır.

Gastrik bypass ameliyatlarında temel olarak hem az yemek hem de emilimin azaltılması amaçlanır. Bu temelde öncelikle küçük bir mide poşu oluşturulur. Bu mide poşuna Roux-n Y gastrik bypassta aşağıdan kesilen ince bağırsak ucu eklenir. Mini gastrik bypass da ise oluşturulan mide poşuna belli bir mesafeden sayılan ince bağırsak çekilip direkt olarak birleştirilir. Sonuçta hastaların az miktar yemekle doyması amaçlanır. Ayrıca yenilen gıdaların daha az sindirilerek atılması amaçlanır. Bağırsak sindiriminde en etkili bölge ince bağırsakların ilk kısımlarıdır. Midenin büyük bir kısmı, onikiparmak bağırsağı, ve ince barsakların ilk kısmı atlandığı için bu ameliyatların isimleri gastrik bypass olarak kabul edilmiştir. Bypass ameliyatlarında aynı zamanda emilimin azaltılmış olması bu ameliyatların özellikle aşırı şekerli gıda tüketen kişilerde daha etkili olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca özellikle tip iki diyabetli hastalarda oldukça yüz güldürücü sonuçları vardır.

Ağızdan alınan gıdanın ince barsaklara geçişi sırasında insülini en çok uyaran kısım bu ilk jejunum kısımlarıdır. Bu bölge bypass edildiği zaman pankreastan salgılanan insülin ihtiyacı azalmış olacaktır. Böylece kişinin pankreasından salgılanan yeterli düzeyde insülini mevcut ise ameliyat sonrası diyabetin düzelmesi beklenir.

Gastrik bypass ameliyatlarının hastanede kalış süresi ve iyileşme süreçleri Sleep Gastrektomi ile benzerdir. Bu hastaların kilo verme oranları bir çok yayına göre benzer olmakla birlikte kimi zaman bazı serilerde tüp mide ameliyatı nın daha hızlı kilo verdiği ya da bazı serilere göre bypass ameliyatlarının daha hızlı kilo verdiği bildirilmiştir. Önemli olan hastaya özel cerrahi tekniğin belirlenmesi ve maksimum güvenlikte cerrahi yaklaşımın uygulanmasıdır. Bypass hastalarının uzun dönem komplikasyonları göreceli olarak daha fazladır. Bunlar, ishal, aralıklı karın krampları, vitamin kayıpları, mineral eksiklikleri, Dumping sendromu gibi yeme problemleri gibi sorunlardır.

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Logo

282x71Beyaz Kaplama Logo Png

Adres

map-icon

Altınkum Mh. 416. Sk. No:1 K:3 Konyaaltı / Antalya

facebookinstagram

Telefon

telefon

Clinic Antalya: +90 (242) 228 00 18

Faks : +90 (242) 229 18 00