Mide Kanseri Tarama ve Teşhisi

Tam bir öykü almaya ve fizik muayeneye ek olarak, doktorunuz aşağıdaki testlerden birini veya daha fazlasını yapabilir:

Üst Gastrointestinal Sistem görüntülemesi - Hastadan bir baryum çözeltisi içmesi istenir. Daha sonra midenin röntgenleri çekilir. Baryum, midenin içini ana hatlarıyla gösterir ve kanserle ilgili anormal bölgeleri ortaya çıkarmaya yardımcı olur. Bu test eskisinden daha az kullanılmaktadır.

Endoskopi: Endoskop adı verilen kameralı, ışıklandırılmış, esnek bir tüp ağızdan yemek borusuna ve sonra mideye yerleştirilir. Endoskop takılmadan önce sedasyon yapılır. Anormal bir alan bulunursa, biyopsi (doku örnekleri) kanser hücrelerini aramak için mikroskop altında incelenebilir.

Kanser bulunursa, doktor kanserin yayılıp yayılmadığını belirlemek için ek evreleme testleri yapabilir. Kanserin karaciğer, pankreas, akciğerlere veya mide yakınındaki diğer organlara yayılıp yayılmadığını belirlemek için bir Bilgisayarlı Tomografi taraması kullanılabilir.

Gastrik kanserin evrelemesi endoskopik ultrason kullanılarak da yapılabilir. Endoskopik ultrason, tümörün mide duvarına yayılma derinliğini belirlemeye ve bitişik yapıların tutulmasına ve ayrıca kanser hücreleri ile istila edilebilecek lenf bezlerinin değerlendirilmesine yardımcı olabilir.

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar

telefon

Obezite: +90 552 360 82 00
Radyoloji: +90 552 360 81 00
Diyet: +90 554 780 93 85
Klinik: +90 242 344 50 50