Sindirim Sistemi Kanserlerinden Korunma Yöntemleri

Her bir gastrointestinal kanser türü, kanser gelişimi olasılığını azaltarak önleyebileceğimiz kendine ait risk faktörlerine sahiptir. Bazı gastrointestinal kanser tiplerinin ortak risk faktörleri olduğu için, riskimizi azaltmak amacıyla yapabileceğimiz bazı genel yaşam tarzı değişiklikleri vardır.

Tütünün bazı gastrointestinal kanser türleriyle bağlantılı olduğunu bildiğimizden, sigara içiminden kaçınılması en iyi korunma önlemlerimizden biridir. Sigara içmemenin sağlığa faydaları çoktur ve gastrointestinal kanseri önlemeyle sınırlı değildir. Sigara içmekten kaçının, başka birçok kanser türü ve diğer hastalıklar için riskinizi büyük ölçüde azaltırsınız.

Kalın bağırsak (kolon) kanseri taraması, kalın bağırsak ve rektumdaki kanser öncülü değişiklikleri saptamakta faydalıdır. Ortalama kolon ve rektum kanseri riski altında olan yetişkinler için, 50 yaşında taramaya başlanması önerilir. Daha yüksek risk altında olan yetişkinler, doktorlarının tavsiyesiyle daha erken taramaya başlayabilir. Kolon veya rektum kanseri belirtileri yaşamıyor olsanız bile, her zaman doktorunuzun tarama önerilerini izlemeniz gerektiğini unutmayın.

Son olarak, iyi dengelenmiş bir diyet yemek birçok nedenden ötürü avantajlıdır. Düşük sodyum içeriğine sahip, hayvansal yağ oranı düşük, meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyet, bazı gastrointestinal sistem kanserlerinin riskini azaltabilir. Ayrıca, dengeli bir diyet yemek, birçok kanser türü için risk faktörü olan obeziteyi azaltabilir.

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar

telefon

Obezite: +90 552 360 82 00
Radyoloji: +90 552 360 81 00
Diyet: +90 554 780 93 85
Klinik: +90 242 344 50 50