Yemek Borusunu Anlamak

Yemek borusu, ağzı mideye bağlayan kaslı bir tüptür. Göğüs kemiğinin ve trakeanın (soluk borusu) arkasında ve torasik (sırt) omurganın önünde uzanır. Yemek borusunun içinden geçtiği; kalp, büyük kan damarları (aort) ve birçok lenf nodu gibi başka yapıları içeren, göğsün ortasındaki alana mediasten denir.

Yemek borusu içinde, yutma sırasında katı ve sıvıların ağzınızdan midenize nasıl geçtiğini kontrol eden birkaç önemli yapı vardır. Üst özofagus sfinkteri, özofagusun üst kısmına yakın bir yerde bulunan yiyeceklerin özofagustan ağza geri akışını önleyen ve aynı zamanda yiyeceklerin soluk borusuna kaçmasının önlenmesine yardımcı olan kaslı bir banttır. Alt özofagus sfinkteri, özofagusun mide ile birleşimine yakın bir doku grubudur. Bu sfinkterin basıncı (tıbbi koşullar veya ilaçlar nedeniyle) yüksek veya düşük olduğunda, yiyeceğin yemek borusundan mideye geçişini etkileyebilir. Mideye ulaşmadan önce, yemek borusu diyaframdan geçer. Diyaframın bu alanı zayıflarsa (hiatal fıtık), mide göğüs boşluğuna yukarı doğru hareket edebilir.

Yemek borusunun uzunluğunun çoğu, skuamöz hücreler olarak bilinen hücreler ile kaplıdır. Bu bölgede bir tümör başlarsa, skuamöz hücreli karsinom olarak bilinir. Yemek borusunun alt ucundaki ve yemek borusunun mideye katıldığı alan sütunlu hücrelerle kaplıdır. Bu bölgede malign bir tümör başlarsa, buna adenokarsinom denir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde skuamöz hücreli karsinomlar bir dönem daha yaygındı ve dünya çapında en sık görülen özofagus kanseri türü olmaya devam ediyor. Şu anda, adenokarsinomlar Amerika Birleşik Devletleri'nde ve diğer bazı gelişmiş ülkelerde daha yaygındır.

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar

telefon

Obezite: +90 552 360 82 00
Radyoloji: +90 552 360 81 00
Diyet: +90 554 780 93 85
Klinik: +90 242 344 50 50