Yemek Borusu Kanseri Teşhis ve Tedavisi

Özofagus kanserini teşhis etmek için birkaç farklı test kullanılabilir. Çoğu zaman, yapılan ilk test baryumlu yutma testidir. Ancak özofagus kanserinden şüpheleniliyorsa, tanı koymak için kullanılan ilk test üst sindirim sistemi endoskopidir. Bu işlemde ağızdan yemek borusunun içine bir tüp yerleştirilir. Tüpün ucundaki bir kamera, doktorların yemek borusunun içini doğrudan görmelerini ve gerektiğinde biyopsi yapmalarını sağlar.

Hastalık için en iyi tedavinin seçilmesinde evreleme çok önemlidir. Erken dönemlerde, kanser epitel hücrelerine ve özofagusa sınırlıdır. Kanser ilerledikçe yakındaki lenf, doku ve organlara yayılır.

Evreleme için yaygın olarak kullanılan testler Bilgisayarlı Tomografi, PET ve bazen bronkoskopi, torakoskopi ve diğerleri gibi ek çalışmaları içerir.

Tedavi

Özofagus kanseri için tedavi seçenekleri, kanserin bulunduğu evreye ve diğer bazı faktörlere bağlı olacaktır.

Erken evre tümörler için cerrahi (özofajektomi) iyileşme şansı sunabilir. Bu, yemek borusunun bir kısmının ya da tamamen çıkarılmasını ve midenin üst yemek borusuna tekrar bağlanmasını (veya yemek borusunun büyük bir kısmı çıkarıldığında bağırsağın bir kısmının eklenmesini) içeren büyük bir ameliyattır. Kemoterapi ve radyasyon tedavisi sıklıkla bir tümörü küçültmek için ameliyattan önce (neoadjuvan kemo-radyoterapi) yapılır, ancak ameliyattan sonra, kalan kanser hücrelerinin tedavi edildiğinden emin olmak için de kullanılabilir.

Ameliyata uygun olmayan hastalar için hala seçenekler var. Kemoterapötik ilaç kombinasyonu ile hasta ömrü uzatılabilir. Radyasyon tedavisi sıklıkla ameliyattan önce, ameliyattan sonra veya ameliyat mümkün olmadığında kemoterapi ile birlikte kullanılır. Hedefe yönelik tedaviler, örneğin HER2 için pozitif olan tümörlere sahip kişilerde (meme kanserine benzer şekilde), hastalığın kontrolüne yardımcı olabilir. İmmünoterapi, kanserle savaşmak için vücudun kendi bağışıklık sisteminin kullanılmasını içeren ve bazen gelişmiş kanserleri kontrol edebilen çeşitli tedaviler içerir.

Gelecekte daha iyi tedavilerin mümkün olacağı umudunu sunan klinik çalışmalarda incelenen birçok tedavi vardır. İleri evre kanserleri olanlar için, kanserle birlikte yaşarken yaşam kalitesini iyileştiren tedavilere yeterince önem verilmemektedir ancak palyatif bakım genellikle tedavinin temelidir. Palyatif bakım, bakımevi ile aynı değildir (tedavi edilmesi muhtemel tümörleri olan kişiler için bile kullanılabilir) ve kanserle yaşamanın fiziksel ve duygusal semptomlarını kontrol etmeyi amaçlar. Palyatif bakımın yalnızca yaşam kalitesini iyileştirmekle kalmayıp, aynı zamanda gelişmiş kanserli insanlar için sağkalımı iyileştirebileceğini biliyoruz.

Adres

map-icon

Kuşkavağı Mahallesi 542. Sokak Yakamoz Plaza No:1/4 Konyaaltı Antalya

facebookinstagram

Telefonlar

telefon

Obezite: +90 552 360 82 00
Radyoloji: +90 552 360 81 00
Diyet: +90 554 780 93 85
Klinik: +90 242 344 50 50