Yutulabilir Mide Balonu

Yutulabilir Balon Banner

Mide balonları mide içerisine çeşitli yöntemlerle yerleştirilen gerçekten balon yapısında ki cisimlerdir. Mide balonlarında amaç mide içerisinde hacim oluşturarak mide kapasitesinin küçültülmesi ve daha az gıda alınmasıdır. Dolayısıyla daha az kalori alınarak zayıflamak amaçlanır. Oluşturduğu hacim etkisi yani kapladığı alanın az yemek yeme etkisinin yanında balon, mide duvarına da dokunma etkisiyle açlık hormonu olan Ghrelin seviyesinde kısmen bir düşüşe sebep olmaktadır. Açlık hormonunun seviyesinin düşmesi daha az gıda ve enerji alımını sağlayacaktır.

Mide içerisine yerleştirilen balonların en etkili kilo verme dönemi ilk üç aydır. Bu dönemde ve daha sonrasında balonun etkinliğini arttırmak için fiziksel egzersiz yapılması, hareketli bir günlük yaşam sağlanması ve diyete mutlak olarak dikkat edilmesi gerekmektedir.

Mide balonu uygulama yöntemleri açısından ikiye ayrılır:

1- Endoskopi ile yerleştirilen balonlar 2- Yutulabilir balonlar

Yutulabilir balon yani tüm dünyada uygulanan Elipse (Allurion) marka balon uygulaması çok daha basittir. Bu balon hasta otururken genellikle bir miktar su içirilerek hasta tarafından yutulur. Midede ve doğru yerde olduğu radyografi ile saptandıktan sonra, balona bağlı kateter aracılığı ile özel sıvısı ile şişirilir. Yutulabilir balonun en önemli üstünlüklerinden birisi de çıkarılması için endoskopi ve anestezi gerekmemesidir. Çünkü bu balon yaklaşık 4- 4,5 ay sonra kendiliğinden eriyerek boşalır ve vücut tarafından rahatlıkla dışkı yoluyla atılır.

Lütfen formu eksiksiz doldurunuz.

Logo

282x71Beyaz Kaplama Logo Png

Adres

map-icon

Altınkum Mh. 416. Sk. No:1 K:3 Konyaaltı / Antalya

facebookinstagram

Telefon

telefon

Clinic Antalya: +90 (242) 228 00 18

Faks : +90 (242) 229 18 00